Celem leczenia cukrzycy jest zapewnienie prawidłowego rozwoju płodu min. poprzez utrzymanie prawidłowych stężeń glukozy we krwi, które sprawdza się poprzez badanie glukometrem krwi pobranej z opuszki palca.
- na czczo - norma <= 90mg%
- godzinę po trzech głównych posiłkach <=120mg%
Podstawowym elementem leczenia cukrzycy jest stosowanie diety stanowiącej profilaktykę hiperglikemii.
W ciąży dobowe zapotrzebowanie na energię wynosi ok.2300-2500kcal , tj. ok 35kcal/kg należnej masy ciała.
Wymiennik węglowodanowy ( WW ) - jeden wymiennik węglowodanowy (1 WW ) to taka ilość danego produktu wyrażona w gramach, która zawiera 10g węglowodanów przyswajalnych przez organizm. Ciężarna powinna spożywać 19-21 WW w następujących proporcjach:
- śniadanie- 4-5 WW
- drugie śniadanie- 2-3 WW
- obiad 5 WW
- podwieczorek 2-3 WW
- kolacja - 4 WW
- posilek przed snem - 1-2WW
Ilość WW przypadająca na jeden posiłek nie powinna przekraczać 6 WW, dieta powinna składać się z częstych i nieobfitych posiłków, o stałych porach w odstępach nie większych niż 3-4 godziny
Węglowodany to 50-55% dziennego zapotrzebowania energetycznego
Węglowodany proste - glukoza, cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, cukierki, wyroby czekoladowe - należy ograniczyć do minimum !
Bardzo szybko przenikają do krwioobiegu i powodują bardzo szybki wzrost glikemii. Owoce, soki owocowe, przetwory owocowe zawierają bardzo dużo węglowodanow prostych , należy spożywać je w ograniczonych ilościach i tylko do godziny 18. Soki należy pić w rozcieńczeniu z wodą 1:1 - maksymalnie 1 szklanka do posiłku.
Węglowodany złożone - zawarte głównie w przetworach zbożowych - pieczywo i makarony pełnoziarniste, grube kasze, ryż brązowy, ryż dziki, płatki owsiane, płatki jeczmienne, rośliny strączkowe - produkty z tej grupy powinny znaleźć się w każdym posiłku. Z powodu stopniowego uwalniania powodują umiarkowany i dłużej trwający wzrost glikemii.
Wędlowodany nieulegające strawieniu - błonnik pokarmowy - opóźnia wchłanianie glukozy, nie powodują skoków glikemii a dodatkowo poprawiają perystaltyke jelit zapobiegając zaparciom.
Białka to 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego
Zalecane białko pełnowartościowe pochodzenia zwierzęcego o niskiej zawartości tłuszczu - chude mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory
Tłuszcze to 30% dziennego apotrzebownia energetycznego
Polecane są tłuszcze roślinne oraz kwasy omega 3 z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych. Nie nalezy przekraczac zalecanych norm spożycia tłuszczów ponieważ są one także metabolizowane do glukozy i skutkują hiperglikemią opóźnioną
- cukier, miód, dżemy, marmolady, słodycze, ciasta, lody
- tłuste mleko i tłuste, dosładzane przetwory mleczne
- majonez
- owoce morza
- tłuste mięsa i wędliny ( wieprzowina, baranina, kiełbasy wieprzowe, salami, słonina, boczek, smalec, podroby, gęś, kaczka )
- pieczywo słodzone
- owoce kandyzowane, owoce suszone
- słodkie soki, syropy, słodzone płyny
- słodzone koktajle mleczne
- napoje alkoholowe
PRODUKTY Z BARDZO MAŁĄ ZAWARTOŚCIĄ WĘGLOWODANÓW, KTÓRE MOŻNA SPOŻYWAĆ W WIĘKSZYCH ILOŚCIACH
- chude mięsa ( indyk, kurczak, cielecina, królik )
- chude wędliny
- ryby
- gotowanie w wodzie i na parze
- pieczenie w pergaminie
- duszenie w sosie wlasnym bez obsmażania
- grillowanie