Zapisy na wizyty odbywają się poprzez kalendarz elektroniczny online -
UL. BOLESŁAWICKA 33, WARSZAWA

Kolposkopia

Jesteś tutaj

Kolposkopia jest badaniem, które wspólnie z cytologią służy wykrywaniu raka i stanów przednowotworowych szyjki macicy ( ale także dodatkowo sromu i pochwy )

Badanie to polega na oglądaniu w kolposkopie czyli mikroskopie ginekologicznym dającym powiększenia 5-50 razy, powierzchni nabłonków szyjki macicy po zadziałaniu na nią odpowiednimi odczynnikami. Tymi odczynnikami są w kolejności- sól fizjologiczna, 3-5% roztwór kwasu octowego, płyn Lugola. Po każdej próbie lekarz ocenia czy jest widoczny jakikolwiek obszar z reakcją patologiczną. Dodatkowo oceniany jest obraz naczyń krwionośnych w filtrze światła czerwonego, naczynia patologiczne mają charakterystyczny wygląd i ich stwierdzenie może nasuwać podejrzenia raka.

Z punktu widzenia pacjentki badanie różni się głównie dłuższym czasem trwania,  całość badania przebiega przy założonym wzierniku, badanie jest CAŁKOWICIE BEZBOLESNE, jedynie po zastosowaniu roztworu kwasu octowego może przejściowo wystąpić pieczenie. Niewątpliwą zaletą tego badania jest możliwość postawienia natychmiastowego rozpoznania i fakt równoczesnego obserwowania ewentualnych zmian na szyjce macicy przez pacjentkę na ekranie monitora.

Kolposkopia identyfikuje położenie nieprawidłowego nabłonka, w szczególności służy precyzyjnemu pobraniu wycinków z miejsc zmienionych przednowotworowo-nowotworowo. Dodatkowo badanie to identyfikuje infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego ( HPV- human papilloma virus ), którego różne typy genetyczne występują  w ponad 90% raków szyjki macicy.

SKRÓCONA WERSJA VIDEO